İŞLETME USTASI KİMDİR?

İşletmeler kendi işlerini en iyi bilen, kendi yollarında yürümeyi tercih eden özgür kuruluşlardır. Kurucunun amaçları ve vizyonuna göre hareket ederler. İş temposunun, değişken ekonomik ve sosyal şartların getirisiyle kuruluş amaçlarından sapmalara uğrarlar. Bu sapmalar amacı belirsizleştirerek başarısızlığa ve kaosa neden olur. Oysa her işletme büyük hayallerle, büyük gayretler ve emekle kurulur. Yolunuzun çok engebeli, taşlarla dolu hatta zaman zaman stabilize ve çukurlar içinde olduğu durumlarda aracınızın direksiyon hakimiyetini sağlamanız kolay mıdır yada yoldan çıkmak çok mu imkansız?

Yaşam şeklimiz hızla değişmekte ve kuruluşların bu değişime uyum sağlayabilmesi ancak değişimi kabullenebilmesiyle mümkün. Bu kabullenmeyi yapabilen kişiler ise kendini sürekli geliştiren, sürekli eğiten ve vizyonlarını iyileştiren kişiler olacaktır.

İşletmelerin büyümesinin önündeki en büyük engel var olan durumu kaybetmemek üzere davranmaya koşullu yönetim ve kurum kültürüdür. İşletme körlüğü diye tabir ettiğimiz bu içten bakış zaten amaçtan sapmış olan durumu savunur. Oysa makro çerçevede bir algı sapmayı ölçebilecek tekniği sağlar ki bu çerçeve dışarıdan yapılabilir.

İşletme koçları sizlere hedef koymanızı ve hedef doğrultusunda düşünerek hareket etmenizde yardımcı olur. İşletme danışmanları size belli bir konuda uzmanlıkları doğrultusunda örneklerden yola çıkarak bilgi aktarır,alternatif sunar. İşletme Ustası sizinle birlikte sapmayı ölçümler ve düzeltmek için yöntemler tanımlayarak uygular ve tüm çalışmaları dışarıdan bir göz olup, içeride çalışan olarak yapar.

Eğer işletmenizin amaçlarından sapmış olduğunu düşünüyorsanız ve tüm yolları denediğinizi ama denenecek bir fikir kalmadığını, ya da nasıl amaca yönlendireceğinizi bulamadığınızı o zaman size İşletme Ustası gerekir.

Teknik altyapı, yönetimsel deneyim, işletme bilgisi,eğitimci yön, koçluk becerileri ve sonuç odaklı yaklaşımla ‘İşletme Ustası’ size var olan noktadan amaçladığınız noktaya ulaşmanız için hem yol arkadaşı hem elini kirletmekten çekinmeden taşın altına koyan uygulayıcıdır.